זריקות אפידורליות לטיפול בכאבי גב תחתון

זריקה אפידורלית הינה זריקה לחלל האפידורלי, הנמצא בין שכבות המעטפת של מערכת העצבים המרכזית. זריקה אפידורלית יעילה מאוד להקלה על כאבים הנובעים מלחץ או גירוי העצבים היוצאים מעמוד השדרה. הלחץ יכול לנבוע מבלט דיסק, פריצת דיסק, נפיחות המפרקים של חוליות עמוד בשדרה, או לחץ בתוך תעלת השדרה.

הזריקה נעשית תחת הדמיה על מנת להבטיח דיוק מרבי ותוצאות טובות יותר עבור המטופל. אזור ההזרקה בעמוד השדרה  (צווארי, גבי או מותני) משתנה בהתאם לאבחנה ולתחושות הכאב אותן מתאר המטופל.

לעיתים יש צורך לחזור על הזריקה מס' פעמים עקב חזרת הכאבים. לעיתים השפעת הזריקה אינה מיידית, ישנם מטופלים המתארים כי בימים הראשונים לאחר הזריקה הכאבים ממשיכים וישנם שחשים הקלה מיידית לאורך זמן.

 

מה חשוב שאדע לפני הזריקה:  

  • תרופות קבועות – בעיקר סוג מדללי דם שהינך נוטל
  • הדמיות ותיאור של הקרנת הכאב
  • רגישות לחומר ניגוד – יוד

מה חשוב לדעת על התהליך:

 

– הפעולה נעשית בתנאים סטרילים.

– בשכיבה על הבטן, אזור הגב מנוקה באופן סטרילי ע"י אלכוהול, ובהנחיית שיקוף (רנטגן) מזהים את הגובה המתאים להזרקה. מאלחשים את העור באמצעות הרדמה מקומית (כמו אצל רופא שיניים). הדקירה מעט צובטת ושורפת ומעט לא נעימה, אך תחושה זו נעלמת מהר וכך ניתן להמשיך בפעולה. מחדירים את המחט הטיפולית ובגובה המתאים מזריקים חומר ניגוד יוד. לאחר שמוודאים התפשטות תקינה של החומר מזריקים הרדמה מקומית וסטרואידים. בזמן הטיפול תתכן  תחושת כאב אך לרוב ישנה הקלה מיידית בכאב לאחר הזריקה.

– לאחר הפעולה, מנוחה בחדר התאוששות שכוללת מדידת ל"ד ורמות סוכר לפי הצורך.

– שחרור עם המלצות להמשך טיפול ומעקב

 

חשוב מאוד לנצל את ההקלה בכאבים לטיפולי פיזיותרפיה או הידרותרפיה.