חשיבות הטיפול והמעקב אצל רופא מומחה לשיכוך כאב

כל אדם יסבול במהלך חייו מכאב. הכאב הינו למעשה, מנגנון הגנה מצוין של הגוף לפגיעה ברקמות ומאפשר לנו לתכנן את פעולותינו על מנת לאפשר לגוף להחלים. למשל, במצבים של שבר, או החלמה מניתוח, קיבוע וחוסר תנועה מאפשרים החלמה מהירה וחזרה מהירה לשגרה.

הארגון העולמי לחקר הכאב תיאר את הכאב במונחים של תחושה סובייקטיבית של פגיעה ממשית או פוטנציאלית ברקמות. כיון שללא ספק מדובר בתחושה לא נעימה בחלקים מסוימים בגוף, הכאב מתואר כחוויה רגשית.

המצב מורכב הרבה יותר כשמדובר בכאב כרוני. כאב כרוני אינו יכול להתפרש רק כתגובה ביולוגית נוסיספטיבית (הפעלת נוירונים המזהים נזק רקמתי). הצלחת הטיפול תלויה בגישה מובנית רב ממדית.

רופא מומחה לשיכוך כאב, משתמש בידע שצבר ובהשכלתו ונעזר באופן שיטתי ועקבי בכלים להערכה רב ממדית של המטופל הכאוב, אשר מגיע להתייעצות.

תשאול נכון, בדיקה פיזיקלית, מידע לגבי הטיפול התרופתי, מחלות נלוות שמהן סובל המטופל, ירידה באיכות החיים הנלווה לכאב כמו ירידה בתפקוד, הימנעות, ירידה במצב הרוח, הפרעת שינה, הכל נלקח בחשבון על מנת להבטיח טיפול נכון. הבנה של הפרעות ביו-פסיכו-סוציאליות, יוצרת מודל טיפולי ייחודי בחולי הכאב הכרוניים המורכבים אשר יכולה להבטיח את הצלחת הטיפול ושביעות רצון המטופל.

כאב, ובמיוחד כרוני, שם את המטופל ודיווחיו במרכז. בניגוד למצבים רפואיים אחרים, כאב כרוני מערב מס' איברים, תהליכים פאתופיזולוגיים ותחומי רפואה שונים כולל רפואה משלימה.

כאב אינו רק תסמין, זהו למעשה חוויה ותפיסה סובייקטיבית. תפיסת הכאב אינה תלויה רק בשפעול הנוסיספטורים וויסות במערכת העצבים המרכזית, אלא מושפעת גם מגורמים פסיכולוגים, חברתיים וסביבתיים.

כאב כרוני עלול להוביל לירידה תפקודית, יציאה ממעגל העבודה, ערעור היחסים המשפחתיים והחברתיים. מחלות פסיכיאטריות נלוות כמו דיכאון וחרדה מלווים לעיתים כאב כרוני. בגלל כל הסיבות שהועלו כאן חשובה הערכה כוללנית של המטופל הסובל מכאב ומחייב מסגרת טיפולית רב ממדית.

 

דר' יפעת סנדלר, מומחית להרדמה ושיכוך כאב בעלת נסיון רב בטיפול בכאב אקוטי וכרוני מציעה לכם טיפולים מכוונים לבעיה ממנה הנכם סובלים במספר גישות טיפוליות בהן המטופל/ת נמצאת במרכז.

 

דר' יפעת סנדלר מציעה טיפולים חדשניים כמו שיטת IMS  – גירוי תוך שרירי לכאבים  ממקור שריר-שלד, הזרקות בהנחיית אולטראסאונד והזרקות בהנחיית שיקוף. לאחר בדיקה גופנית מדוקדקת ושיחה עם המטופל/ת לגבי אפשרויות הטיפול המתאימות לו/ה ביותר.

טיפ קטן: כחלק מראיית עולמי לגבי מכלול האפשרויות הטיפוליות נסו טיפולי יוגה, רפואה משלימה ופעילות גופנית בעצימות נמוכה. זה גם ישפר את מצב הרוח וגם יביא להקלה בכאבים.