למידע נוסף וקביעת תורים 09-790-9000

כאבי מפרקים

כאבי מפרקים נובעים מסיבות רבות ובהתאם לכך מסווגים ככאב אקוטי או כאב כרוני.

הסיבות השכיחות ביותר הן דלקת מפרקית ניוונית (אוסטאוארטריטיס), דלקת מפרקים שגרונית (דלקת מפרקים ראומטית), שגדון (גאוט) ופגיעות ספורט. בהרבה מהמקרים אין התאמה בין עצמת הכאב והירידה התפקודית לממצאים ההדמייתיים.

בדרך כלל, הכאב מופיע בהפעלת המפרק , אך בשלבים מתקדמים של נזק, הכאב יכול להופיע גם בזמן מנוחה,

למרות הסיבות הרבות בבסיס כאבי הברכיים והשינויים המבניים בתוך הברך. לרוב, תיאור הכאב וההגבלה התפקודית מתוארים במונחים די דומים בין המטופלים השונים.

לעיתים, ישנו קושי באבחנה המבדלת בין מקור הכאב ותסמיני הכאב, לדוגמא: האם כאב במפרק הירך הינו ביטוי של כאב  גב רדיקולרי או כאבי כתף שמקורם מהצוואר ?

בדרך כלל, השינויים המבניים פוגעים בתפקוד הבסיסי של המפרק. לדוגמא: הברך נושאת במרבית משקל הגוף (הליכה ועמידה), משמשת אותנו בזמן ישיבה  (כיפוף הברך) ובעמידה (יישור הברך). אם כך, מפרק הברך תמיד נמצא בתנועה ובעיקר במצבים אלו נחוש כאב. כאשר הפגיעה מערבת  מנגנונים מרכזיים נוספים שאינם קשורים למפרק בלבד, מופיעים כאבים גם במנוחה או כאב המעיר בלילה משינה.

בזמן הביקור במרפאה אני אבדוק אתכם ואת טווח התנועה של המפרק אמשש ואבין מהו באמת מקור הכאב, ויחד עם ההדמיות המתאימות אוכל להציע את הטיפול התרופתי והפולשני המתאים ביותר ומותאם אישית לכל מטופל.

מהו הטיפול בכאבי מפרקים?

ישנן גישות שונות לניהול כאבי מפרקים, כולל תרופות, פיזיותרפיה ותרגילי התעמלות. תרופות משככות כאב מפאראצטאמול (אקמול ותרופות המשלבות אקמול וטראמדול או אקמול וקודאין), אופטלגין, לעיתים נוגד דלקת ומדבקות על עוריות בופרנורפין. רק במקרים מועטים, אמליץ על תרופות אופיואידיות חזקות יותר כמו אוקסיקודון ופנטניל.

חשוב לזכור! כי פעילות גופנית והפעלת המפרק באופן אקטיבי ופאסיבי משמרות את התפקוד של המפרק. כאב בזמן פעילות גופנית אינו גורם לנזק נוסף בייחוד כאשר הפעילות נעשית בהדרכת איש מקצוע. כאב בזמן פעילות גופנית אין משמעותו החמרה של המצב. ככל שהאימון ימשיך בהתמדה ובקצב הנכון, הכאבים יתמתנו והתפקוד ישתפר.